3 darmowe sposoby na osłuchanie się z angielskim

slu

Uczenie się angielskiego przez słuchanie to jedna z najprzyjemniejszych metod nauki – praktycznie relaksujesz się i dowiadujesz czegoś ciekawego, a w tym samym czasie język niejako sam wchodzi Ci do głowy.

Potem się dziwisz, skąd nagle pamiętasz całe schematy zdań i to z właściwą intonacją, co bardzo pomaga w mówieniu.

Aby naprawdę skorzystać na słuchaniu trzeba już całkiem sporo rozumieć – dlatego rekomenduję ten krok dopiero po opanowaniu 1000 najczęściej używanych angielskich słów.

Oto, jak za darmo osłuchać się z angielskim:

1. Internetowe, darmowe kursy BBC dla Polaków

Ogromna ilość darmowych lekcji z tłumaczeniem na język polski – bardzo fajnie prowadzone, z humorem, z objaśnieniami słów i konstrukcji gramatycznych przy okazji.

Sam uczyłem się między innymi w ten sposób wiele lat temu.

Warto skorzystać z tych kursów tuż po opanowaniu najczęściej używanych angielskich słów, bo zawierają one jeszcze tłumaczenie na język polski – pozostałe źródła, które tu podam to już skok na głęboką wodę – są tylko po angielsku (najwyżej można ustawić napisy po polsku).

Problematyczne może być tylko to, że kursy mają już swoje lata (są z 2005 roku) i nie odtwarzają się na urządzeniach mobilnych.

Adres strony tych kursów to: http://www.bbc.co.uk/polish/learningenglish/index.shtml

2. Nagrania z konferencji TED

TED to konferencja, na której inspirujące osoby zajmujące się różnymi dziedzinami przekazują swoją wiedzę w formie krótkich, zwykle świetnie przygotowanych prezentacji.

Chcesz szybko zacząć rozumieć 50% angielskiego?

Oto 100 najczęściej używanych angielskich słów, które odpowiadają za połowę codziennej komunikacji po angielsku...

Pobierz naszego bezpłatnego ebooka zawierającego listę tych 100 słów i od razu zrozum połowę komunikacji. Do każdego słowa otrzymasz od jednego do trzech najczęściej używanych znaczeń po polsku. Listę możesz wydrukować lub używać na komputerze, tablecie czy komórce.

Aby pobrać ebooka, kliknij tutaj.

Dobrą wiadomością dla uczących się angielskiego jest to, że odtwarzacz do tych prezentacji zawiera opcję włączenia napisów (np. polskich, ale też angielskich). Opcja ta nazywa się Subtitles.

Warto najpierw obejrzeć to samo nagranie z polskimi napisami, potem z angielskimi, a w końcu bez napisów 🙂

Język bywa zaawansowany, ale prezentacje są ciekawe i choć nie od razu zrozumie się wszystko – warto się nimi zainteresować, bo jest to bardziej fascynujące niż tłuczenie prostych i nudnych przykładów typu „Ala ma kota.”.

Dorośli ludzie mają taką przewagę w uczeniu się angielskiego, że mogą połączyć naukę ze swoją pasją i osłuchując się w angielskim jednocześnie zgłębiać dziedzinę, która ich interesuje.

Przykładowe wideo:


Tutaj można znaleźć 20 najpopularniejszych wykładów TED.

3. Wszystko, co znajdziesz w anglojęzycznym YouTube

Jeśli Twoim celem jest nauczenie się angielskiego, to mam dla Ciebie propozycję:

Zamień oglądanie polskiej telewizji na oglądanie angielskich filmików w serwisie YouTube.

Dzięki temu samodzielnie wybierzesz, co chcesz oglądać, dowiesz się ciekawych, możne nawet zmieniających życie rzeczy i zupełnie przy okazji bardzo szybko poprawisz swój angielski 🙂

Ta opcja jest już dla trochę bardziej zaawansowanych – takich, którzy opanowali podstawowe słówka, może też poćwiczyli trochę z BBC i TEDem, może studiują właśnie 500 superprzydatnych angielskich zwrotów i są gotowi wskoczyć do głębokiej wody, gdzie nie ma już języka polskiego – jest sam angielski.

Tutaj bardzo przydadzą się umiejętności sprawdzania, co znaczy słówko, które ciągle słyszysz, jakie opisałem w artykule 3 najlepsze strategie nauki angielskiego. Jest w nim też mowa o tym, jak pobrać takie wideo jako nagranie audio w MP3 i wrzucić sobie np. do telefonu, do słuchania podczas drogi do pracy.

Możesz też włączyć napisy w odtwarzaczu (jest do tego ikonka w jego prawym dolnym rogu) – będą one zwykle po angielsku, co nie jest chyba już na tym etapie takim wielkim problemem, prawda? 🙂

Przygotuj się, że z początku możesz rozumieć niezbyt dużo, ale oglądając dane wideo kolejny i kolejny raz zaczniesz rozszyfrowywać poszczególne słowa, wyrażenia i za każdym razem wyłapiesz więcej.

Jeśli interesuje Cię fitness, możesz wpisać w wyszukiwarkę na YouTube: fitness. Jeśli chcesz zobaczyć wywiad o fitness’ie, wpisz: fitness interview.

Jeśli interesuje Cię np. zdrowie i dieta, możesz wpisać: health diet. Jeśli interesują Cię najszybsze samochody świata, wpisz: fastest cars in the world.

Dla każdego coś miłego.

Jeśli (tak jak ja) interesujesz się rozwojem osobistym, polecam kilka kanałów:

ActualizedOrg – kanał zawiera widea na różne tematy związane z samorealizacją, psychologią, relacjami z innymi ludźmi itd.

Oto przykładowe wideo:

Oto adres kanału:

https://www.youtube.com/user/ActualizedOrg/videos

Brian Tracy – to kanał znanego mówcy motywacyjnego, który przylatuje także regularnie do Polski. Zajmuje się zarządzaniem czasem, psychologią sukcesu, stawianiem sobie celów i ogólnie pojętym samodoskonaleniem.

Oto przykładowe wideo:

Oto adres kanału:

https://www.youtube.com/user/BrianTracySpeaker/videos

Podsumowanie

Jak widać – dla chcącego nic trudnego. Ilość nagrań po angielsku, na prawie każdy możliwy temat jest w internecie ogromna i bardzo łatwo znaleźć sobie co, co Cię zainteresuje i zacząć to zgłębiać.

Sam fakt, że to, czego słuchasz, jest dla Ciebie ciekawe będzie Cię napędzał do dalszej nauki i upieczesz dzięki temu dwie pieczenie na jednym ogniu.

Możesz za jakiś czas nie tylko dobrze mówić po angielsku, ale i stać się ekspertem w jakimś temacie.

.



Zobacz wideo:



Jeśli chcesz rozpocząć naukę 1000 najczęściej używanych angielskich słów, kliknij poniżej:

1000 najczęściej używanych angielskich słów


Możesz za darmo wypróbować naszą metodę i nauczyć się pierwszych 100 z najczęściej używanych w angielskim słów. W tym celu skorzystaj z opcji poniżej:
Aby wypróbować naszą metodę, kliknij TUTAJ.



Kategorie: Angielski dla początkujących, Angielski online, Nauka angielskiego online