[wywiad] Najczęstsze problemy spędzające sen z powiek Polakom pracującym za granicą
Zapraszam do lektury wywiadu, w którym psycholog Aneta Styńska (od kilku lat pomagająca Polakom za granicą przez internet) pokazuje problemy powstające często przy tego typu wyjazdach do pracy i to, jak można sobie z nimi radzić.
Sebastian Schabowski (1000-slow.pl): Co najczęściej sprawia trudność Polakom wyjeżdżającym do pracy za granicę?
Aneta Styńska (psychorada.pl): Wyjazd za granicę w celu poszukiwania pracy wiąże się z licznymi zmianami w życiu. Z tą decyzją kojarzą się problemy z adaptacją do nowego środowiska, w której nie tylko są inni ludzie, ale też odmienne zwyczaje, tradycje.
Wszystko jest nowe. Zmiana otoczenia, choć niosąca ze sobą poprawę sytuacji materialnej, w dłuższej perspektywie może wpływać negatywnie. Czemu tak się dzieje? Nie każdy jest gotowy wyjechać za granicę pozostawiając w kraju rodzinę, znajomych, zwyczaje, zainteresowania. Wyjazd wiąże się nie tylko z utratą bezpośredniego kontaktu z rodziną, ale również z ludźmi, którzy obcują w tym samym społeczeństwie.
Znalezienie się w obcym miejscu wywołuje niepewność, obawy, zdenerwowanie. Czy sobie poradzę? Jak odbiorą mnie ludzie? Czy spełnię ich oczekiwania? Czy odnajdę się w innej kulturze? Poczucie samotności, brak kontaktu z bliskimi, z którymi można się spotkać, porozmawiać oraz uzyskać wsparcie – to częste zjawiska jakie obserwuje się wśród osób wyjeżdżających poza granicę swojego kraju.
Rozłąka z rodziną może również spowodować jej rozbicie. Nie każdy jest w stanie wytrzymać bez partnera przez długi czas. Brakuje nie tylko obecności, ale także bliskości. Bariera komunikacyjna nie sprzyja zawieraniu znajomości. Ciężko jest zrozumieć język, z którym nie miało się do czynienia.
Co się wtedy dzieje? Nie można porozmawiać z ludźmi, zapoznać nowe otoczenie. Nie rozumie innych, jak i nie może przekazać informacji, które chciałby im powiedzieć. Człowiek może czuć się wyobcowany od reszty. Zmiana miejsca zamieszkania oznacza zmianę warunków. Można czuć się jak w obcym mieszkaniu. Nie daje ono takiego ciepła, blasku jakie dawał rodzinny dom.
SS: W jakim kierunku powinny działać osoby, które doświadczają tych problemów, by polepszyć swoją sytuację?
AS: Jeśli pojawia się, któryś z wymienionych problemów, warto podjąć działania zmierzające ku zmianie. Kiedy człowiek nie zna języka, ciężko mu porozmawiać z ludźmi, może zapisać się na kurs językowy. Aby nastąpiły efekty nauki, warto poczekać, gdyż nie każdy ma łatwość uczenia się języka.
Chcesz szybko zacząć rozumieć 50% angielskiego?
Oto 100 najczęściej używanych angielskich słów, które odpowiadają za połowę codziennej komunikacji po angielsku...
Pobierz naszego bezpłatnego ebooka zawierającego listę tych 100 słów i od razu zrozum połowę komunikacji. Do każdego słowa otrzymasz od jednego do trzech najczęściej używanych znaczeń po polsku. Listę możesz wydrukować lub używać na komputerze, tablecie czy komórce.
Aby pobrać ebooka, kliknij tutaj.
Nauka może sprawić trudności, ale warto ją rozpocząć. W ten sposób dana osoba będzie miała szansę, aby zbliżyć się do tutejszych mieszkańców. Nawet przywitanie się rankiem, jest miłym gestem. Jeśli człowiek nie rozumie co mówi do niego druga osoba, warto, aby słuchał i starał się wypowiedzieć, nawet jeśli popełni w jednym zdaniu wiele błędów. W końcu można uczyć się na błędach.
Słuchanie muzyki, czytanie książek w danym języku rozwija nie tylko słownictwo, ale również wyobraźnię. Kiedy samotność zbyt mocno doskwiera, można (a nawet trzeba) rozmawiać z rodziną przez telefon, za pomocą skype’a czy też wysłać maila. Dzięki temu, że człowiek ma kontakt z ważnymi dla siebie osobami i czuje panującą bliskość, mimo odległości, jaka faktycznie dzieli. Rozmawiając zawsze może podzielić się swoimi wrażeniami, opowiedzieć jak wygląda jego dzień oraz co planuje zrobić. Warto skorzystać z wolnej chwili na poznanie miasta, zbliżyć się w jakimś stopniu do innej kultury poprzez obcowanie z nią oraz odkrywanie nowych informacji na jej temat.
SS: Z czym najczęściej zgłaszają się na psychologiczną poradę mailową w psychorada.pl Polacy mieszkający za granicą?
AS: Wyjazd powoduje wiele zmian, Polacy przebywający za granicą piszą o różnych swoich trudnościach, jakie sprawia im mieszkanie w nowym środowisku. Jednak najczęściej są to trudności związane ze związkami, a dokładnie z ich rozpadem.
Nasi klienci piszą o sytuacjach, w których wyjeżdżają za granicę zostawiając resztę rodziny w kraju (żonę, męża, dzieci) i po jakimś czasie ich wzajemne relacje ulegają osłabieniu i rozpadowi. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pod wpływem odległości i rzadkich kontaktów osobistych relacje – nawet te najważniejsze ulegają zapomnieniu, i ludzie zawierają nowe znajomości, które z czasem pod wpływem bliskości i łączonej wzajemnie codzienności przekształcają się w silne nowe związki uczuciowe.
To z kolei stoi w opozycji do życia prowadzonego w kraju. Prowadząc dwa równoległe życia, osoby przebywające na emigracji budują nowe związki w nowym kraju, tym samym zostawiając poprzednie rodziny w Polsce. Po odrębnych przeżyciach, nowym stylu życia i nowym otoczeniu życie w Polsce staje się czymś odległym.
SS: Jak wygląda taka forma udzielania pomocy?
AS: Pomoc psychologiczna i seksuologiczna udzielana jest wyłącznie za pomocą internetu poprzez szyfrowany system konsultacyjny, dzięki temu wszystko co piszą do nas klienci jest bezpieczne. Oferujemy kontakt e-mailowy, skypowy głosowy lub video oraz chat. Każda osoba, niezależnie od miejsca zamieszkania, może napisać do Psychorady wiadomość opisując w niej swoje trudności, problemy. Na tej podstawie wybrany przez klienta specjalista udziela w ciągu 12-24 godzin stosownej odpowiedzi.
Internet zapewnia bezpieczeństwo kontaktu pomiędzy osobą piszącą, a osobą odpowiadającą. Nawiązanie kontaktu z psychologiem poprzez internet może się odbyć w dowolnym czasie i miejscu (np. w domu, pracy, u znajomych czy kawiarence internetowej).
Dzięki temu osoba zgłaszająca się po pomoc oszczędza swój czas, unika długiego oczekiwania na spotkanie ze specjalistą, zmniejsza odległości oraz znosi istniejące bariery komunikacyjne, a także wstyd czy lęk przed bezpośrednią wizytą.
Ponadto, osoba poszukująca porady, może wybrać kontakt z dowolnym specjalistą w kraju, który świadczy tego rodzaju pomoc. Ma również możliwość wysłania wiadomości o tej samej treści do kilku różnych specjalistów.
Dzięki temu może porównać odpowiedzi, które otrzymuje i dokonać wyboru, komu chce zaufać w dalszej korespondencji, potwierdzić otrzymane informacje, bądź zobaczyć rozbieżności występujące pomiędzy poszczególnymi odpowiedziami.
Innym powodem jest swoboda i bezpieczeństwo wypowiedzi. List e-mailowy może przybrać postać długiego nawet kilku- czy kilkunastostronicowego opisu własnej sytuacji, bądź też krótkiego zapytania. Można na spokojnie przemyśleć co konkretnie chce się napisać i wysłać e-mail w dowolnym momencie. Pisząc e-mail nadawca unika wyobrażonego, czy subiektywnego lęku przed ośmieszeniem, pomija trudności z wypowiedzeniem szczególnie nurtujących go kwestii osobistych czy konieczności przyznania się do własnej niemocy. Anonimowość sprawia, że nadawca czuje się bezpieczny, ponieważ ma względną świadomość, że tak naprawdę nikt nie wie, kim jest. Może też zrezygnować z dalszej korespondencji bez podawania powodu.
Osoba odpowiadająca na listy spełnia w nich często rolę powiernika, czy wirtualnego przyjaciela. Niejednokrotnie jest też jedynym wsparciem nadawcy. Dlatego kontakty on-line są bardzo osobiste.
SS: Jak nasi czytelnicy mogą znaleźć Psychoradę, by jeśli jest im źle, skorzystać ze zdalnej i dyskretnej konsultacji z psychologiem?
AS: Wystarczy wejść na stronę www.psychorada.pl . W naszym serwisie można przeczytać jak działamy oraz co konkretnie oferujemy.
Aby skorzystać z konsultacji specjalisty, wystarczy założyć bezpłatne konto, które umożliwia wysłanie zapytania do psychologa. Konto daje również możliwość do pobierania wielu darmowych materiałów dostępnych na stronie.
Po zakończeniu procesu rejestracji uzyskuje się dostęp do panelu użytkownika, w ramach którego każdy nasz sympatyk ma możliwość bezpłatnego prowadzenia dzienniczka monitorującego Twój nastrój i jakość życia, zrobienia bezpłatnego testu „Jaki jestem” dzięki któremu można dowiedzieć się, co może powiedzieć o danej osobie psycholog, czytania bezpłatnych porad psychologa i seksuologa, a także korzystania z bazy artykułów o tematyce psychologicznej.
SS: Dziękuję serdecznie za rozmowę, mam nadzieję, że pomoże ona naszym czytelnikom w dzielnym zmaganiu się z rzeczywistością pracy z dala od kraju.
Inne posty na tym blogu
- Zamień dowolny angielski tekst w multimedialną lekcję
- Jak szybko zrozumieć angielski
- 1000 najczęściej używanych angielskich słów w audio na MP3
- 1000 angielskich słów związanych z pracą i podróżą
- 500 superprzydatnych angielskich zwrotów
- 500 superprzydatnych angielskich zwrotów w audio na MP3
- 5 sposobów, by ułatwić sobie naukę angielskiego i mieć odczuwalne rezultaty od samego początku
Popularne
Zobacz wideo:
Jeśli chcesz rozpocząć naukę 1000 najczęściej używanych angielskich słów, kliknij poniżej:
1000 najczęściej używanych angielskich słów
Kategorie: Praca za granicą
One Comment