Angielski dla dorosłych, czyli precz z kartkówkami i stresem

Image1

Jeszcze nie tak dawno języków obcych uczyły się głównie dzieci w szkole. Jednak po wejściu Polski do UE, pojawiła się potrzeba nauczenia angielskiego osób po 40-stce, które emigrują za pracą, a w podstawówce zamiast angielskiego miały rosyjski.

Czym więc różni się angielski dla dorosłych, od tego, którego uczą się dzieci w szkole?

Nie ma czasu na teoretycznie atrakcyjny, ale nieprzydatny materiał

Próbując zainteresować dzieci angielskim uczy się je, jak powiedzieć po angielsku żyrafa, krokodyl, jak nazwać dużego różowego słonia… W końcu dzieci mają jeszcze wiele lat nauki i nigdzie im się nie spieszy, a są naturalnie zainteresowane choćby tematyką zwierząt.

Dorośli mają jednak wiele obowiązków i zwykle bardzo mało czasu na naukę. Potrzebują efektów na już. Jeśli więc poświęcają czas na naukę – muszą czuć natychmiastowe efekty i postępy w praktycznym, codziennym używaniu angielskiego.

Zamiast więc uczyć się o zwierzętach, skupiają się na poznaniu najczęściej używanych słów, zwrotów, ćwiczą rozmowy kwalifikacyjne, pisanie CV po angielsku, specjalistyczny język obowiązujący w ich zawodzie (np. inne słowa są potrzebne pielęgniarkom, inne budowlańcom, inne informatykom).

Zamiast zabawy językiem jest pójście prosto do celu – tak, by zdobyć umiejętność porozumiewania się przy minimalnym nakładzie czasu i pieniędzy.

Koniec ze stresem przy nauce – żadnych niezapowiedzianych kartkówek i karnego zadania domowego

Dorośli zwykle wiedzą, po co się uczą i nie trzeba ich zmuszać do działania ani popychać na siłę do nauki. Każdy wie, że uczy się dla siebie i odniesie dzięki temu pewne korzyści związane z pracą, płacą czy w ogóle możliwościami polepszenia swojego życia.

Dorośli potrzebują nieraz więcej czasu, by opanować ten sam materiał (nie są przyzwyczajeni do nauki tak, jak uczniowie), dlatego dobrze jest, gdy mogą się uczyć w swoim tempie.

Niezbyt dobrym pomysłem jest zaczynanie nauki od szkoły językowej, gdzie starsza osoba znajdzie się w jednej grupie z młodzieżą i na przykład będzie się stresować, że nie nadąża i ciągnie grupę w dół.

Chcesz szybko zacząć rozumieć 50% angielskiego?

Oto 100 najczęściej używanych angielskich słów, które odpowiadają za połowę codziennej komunikacji po angielsku...

Pobierz naszego bezpłatnego ebooka zawierającego listę tych 100 słów i od razu zrozum połowę komunikacji. Do każdego słowa otrzymasz od jednego do trzech najczęściej używanych znaczeń po polsku. Listę możesz wydrukować lub używać na komputerze, tablecie czy komórce.

Aby pobrać ebooka, kliknij tutaj.

Dorośli muszą wykorzystać czas poza klasą i uczyć się np. podczas dojazdu do pracy lub w domu

Chodzenie na kurs angielskiego wiąże się z szeregiem komplikacji – trzeba się przygotować, dotrzeć do miejsca kursu, potem znów wrócić do domu – wiele osób nie ma czasu ani pieniędzy na taką formę nauki.

Ale to nic.

Dorośli często wykorzystują do nauki nagrania MP3, których słuchają podczas jazdy samochodem czy pociągiem, spaceru, a nawet mycia naczyń. Preferują też uczenie się w domu np. przez interaktywne strony internetowe, korepetycje na Skype, czy oglądanie filmów i seriali w oryginale.

Dostosowują metody nauczania do swoich możliwości czasowych i robią postępy w swoim tempie – bez niepotrzebnego stresu, jaki często towarzyszy dzieciom w szkole.

Dorośli mają większą motywację do nauki, bo w pełni zdają sobie sprawę z korzyści

Kiedy chodziłem do podstawówki, broniłem się przed angielskim rękami i nogami. To był dla mnie najgorszy możliwy przedmiot. Zupełnie nie widziałem sensu wkuwania jakiegoś obcego mi języka.

Wszystko się zmieniło w liceum, kiedy zainteresowałem się Nowym Jorkiem i zacząłem marzyć, by tam pojechać. Nagle wszystkie blokady, co do nauki angielskiego rozpłynęły się i zacząłem go chłonąć.

Jeśli wiesz, po co się uczysz – będziesz mieć znacznie szybsze efekty niż osoba, która jest do tego po prostu zmuszana przez szkołę i rodziców.

Mając odpowiednią motywację i dobrze dobrane metody nauki można z angielskiego zrobić swoje hobby – źródło wielkiej satysfakcji z ciągłych postępów, okno na świat, most, który pozwoli Ci zrozumieć inne kultury i sposoby patrzenia na rzeczywistość.

Dobra metoda dla dorosłych to taka, która daje natychmiastowe, odczuwalne rezultaty

Nic nie podcina zapału do nauki tak bardzo, jak zaczęcie poznawania angielskiego od wkuwania szczegółów i zawiłości gramatyki. Gramatyka jest gigantyczna, możliwości popełnienia błędów jest nieskończenie wiele i często nawet rodowici Anglicy popełniają błędy językowe. Trzeba zacząć od innej strony – słów, zwrotów, osłuchania się i może wtedy krótkiego kursu zawierającego najczęściej używane zagadnienia z gramatyki.

Trzeba się upewnić, że metody, które stosujemy dają od razu pewien konkretny efekt – dzięki temu motywacja do nauki będzie się tylko zwiększać. Jakie metody wybrać na początek omawiam w artykule: 3 najlepsze strategie nauki angielskiego.

Zastosowanie odpowiedniej strategii powoduje, że osoby, które były przekonane, że nie mają talentu do języków i nigdy się nie nauczą, nagle ruszają z miejsca, robią szybkie postępy i szokują tym siebie i swoje otoczenie. Robienie szybkich postępów jest szczególnie zaskakujące dla otoczenia, jeśli ktoś uczy się np. w drodze do pracy – czyli nie poświęca na naukę żadnego dodatkowego czasu. Wręcz nie wiadomo, skąd nagle tyle umie 🙂

Dorośli powinni wiedzieć, jaka część angielskiego jest dla nich najważniejsza

Warto na początku poznać podstawy (często używane słowa, zdania, osłuchać się z językiem, poznać podstawy gramatyki) i potem zacząć drążyć tę część angielskiego, która będzie Ci najbardziej przydatna.

Jeśli chcesz pracować w określonym zawodzie – poznaj związane z nim słownictwo. Jeśli chcesz podróżować – poznaj słówka związane z podróżowaniem.

Słuchaj ile tylko możesz angielskich nagrań związanych z tematami, które są dla Ciebie ważne (czy to do pracy czy po prostu wynikają z Twoich zainteresowań).

Dzięki temu nie tylko nauczysz się języka, ale poznasz lepiej swoją dziedzinę wiedzy, w której się specjalizujesz. Źródłem nieskończonej wręcz ilości darmowych nagrań na każdy temat jest YouTube – wystarczy w nim poszukać filmów na interesujący Cię temat.

Podsumowanie

Uczenie się angielskiego w dojrzałym wieku jest zwykle mniej stresujące i bardziej satysfakcjonujące niż np. w szkole podstawowej.

Samodzielnie decydujesz o czasie poświęconym na naukę, dobierasz sobie materiał i w pełni kierujesz swoim procesem nauki.

Sprytne wykorzystanie czasu, który i tak się marnował (droga do pracy, mycie naczyń itp.) na słuchanie czy to lekcji angielskiego czy wywiadów lub wykładów po angielsku jest przyjemne i pozwala zaskoczyć rodzinę i znajomych Twoją nagłą znajomością angielskiego 🙂

.Zobacz wideo:Jeśli chcesz rozpocząć naukę 1000 najczęściej używanych angielskich słów, kliknij poniżej:

1000 najczęściej używanych angielskich słów


Możesz za darmo wypróbować naszą metodę i nauczyć się pierwszych 100 z najczęściej używanych w angielskim słów. W tym celu skorzystaj z opcji poniżej:
Aby wypróbować naszą metodę, kliknij TUTAJ.Kategorie: Angielski dla początkujących, Angielski online